Svi vladari Srbije
Od doseljavanja na Balkansko poluostrvo srpski narod je imao svoje predvodnike, koji su se vrlo brzo pretvorili u prave vladare. Nažalost, do stvaranja jedinstvene srpske države nije došlo, pošto su rodovsko plemenske starešine na uštrb celog srpskog roda ljubomorno čuvale svoju vlast…
Razjedinjenost, podele i borba za vlast, uz mešanje Viyantije, Mađarske i Turske u srednjem veku, a kasnije Turske, Austrije i Rusije tokom novog veka, osnovne su odlike srpske vladarske istorije…
Knjiga „Svi vladari Srbije“ je delo biografskog i istoriografskog karaktera. U njoj su obrađene dinastije Višeslavić, Vukanović, Nemanjić, Hrebeljanović-Lazarević, Branković, Karađorđević i Obrenović. Ona nije zamišljena kao iscrpna studija, već kao sintetički prikaz svih vladara Srbije. Protekla je iz mog ličnog uverenja da smo narod koji nedovoljno zna svoju vladarsku istoriju. Kako stručna kritika kaže:
„To je knjiga za svaku kuću, školu i biblioteku“.
Ona ima za cilj da širokoj čitalačkoj publici pruži najznačajnije i najzanimljivije istorijske činjenice o svim suverenima Srbije. Knjiga je lišena istorijsko-romantičarskog miljea. Vladari Srbije su prikazani sa svim svojim vrlinama i manama, uspesima i neuspesima, velikim i malim vladarskim sposobnostima. Prikazani su kao ljudi koji su donosili prave ili manje prave odluke…
Knjiga je urađena hronološki po dinastijama, s tim što su u poslednjem poglavlju Obrenovići i Karađorđevići obrađeni skupa, jer su se međusobno smenjivali na srpskom prestolu. Pre prikaza svakog vladara, pored njegove slike, nalaze se i kratke teze koje imaju dvostruku namenu. Prvo, imaju za cilj da uvedu čitaoca u vladavinu svakog suverena Srbije, a s druge strane, imaju funkciju kratkog podsetnika. U knjizi se nalaze i genealoške tablice (rodoslovi), preko kojih se mogu pratiti sve vladarske dinastije. Svaka dinastija započinje sa svojim grbom (kolorni), a na kraju se nalazi album sa kolornim slikama srpskih vladara.